Centar Reedukacije Perineuma
Vračar, Beograd
063/763 21 14, 060/763 21 14
www.centar-reedukacije.rs
info@centar-reedukacije.rs
Šta je reedukacija perineuma i zašto je ona bitna?
Reedukacija perineuma je PREVENTIVNO-DIJAGNOSTIČKO-TERAPIJSKA metoda tretmana perineuma uz pomoc EMG-a, BIOFIDBEC-a i BIO-ELEKROSTIMULACIJE. Iz iskustva znamo da se povećanom mobilnošću nekog mišića on jača i da potom bolje funkcioniše. To i jeste suština reedukacije perineuma. Pod dejstvom bio-elektrostimulacije mišića perineuma i vaginalnog kanala, određene mišićne strukture i tkiva se vraćaju u prvobitan položaj, odnosno u stanje kakvo je bilo pre nastalog premećaja, bilo da je on uzrokovan porođajem ili je posledica prirodnog procesa starenja. Bio-elektrostimulacija, sem na perineum, deluje i na sfinktere mokraćne bešike, kao i na analni sfinkter i poboljšava njihovu funkcionalnost i vraća u normalu..
Biofeedbec-početna i krajna merenja funkcionalnosti perineuma je individualna za svakog pacijenta i terapeutski okvir samog procesa reedukacije perineuma.
EMG(elektromiografija)-merenje električnog potencijala mišićnog vlakna perineuma i dobijanje povratnih podataka o patološkim promenama, sa mogućnošću usmeravanja i odabira određene terapeutske procedure reedukacije perineuma.
Dobro funkcionisanje perineuma i sfinktera štiti ženu od prolapsa, urinarne inkontinecije, analne inkontinencije, infekcija bakterijskog i virusnog porekla, kao i od rizika koji te infekcije nose, smanjuje ili skraćuje post-porođajni pelvično-karlični bol i pruža jednu bolju psiho-seksualnu sigurnost.
Inkontinencija (nekontrolisano mokrenje)
– Kod žena se inkontinencija (nekontrolisano mokrenje) može javiti posle trudnoće i porođaja. Inkontinencija ili nevoljno isticanje mokraće češće se javlja kod žena u poznim godinama života, stoga je rana prevencija veoma značajna.
– Post-porođajna ano-rektalna inkontinencija je posledica fizičkog naprezanja, mehaničke sile na analni sfinkter i analnu regiju. To za posledicu ima slabost analnog sfinktera i inkontinenciju (nevoljnu defekaciju).
– U post-porođajnom toku ta prirodna mobilizacija zglobova i ligamenata se vraća na normalu i ponekad je praćena bolom. Metoda reedukacije perineuma u datom momentu pomaže u smanjenju bola, takođe pomaže u bržem oporavku mišića pelvično-karlične regije i u bržem vraćanju mobilizovane pelvično-karlične regije.
– Prolaskom novorođenčeta kroz vaginalni kanal i vaginalnu regiju narušava njen balans. Nesrazmerna veličina vaginalnog kanala i obim novorođenčeta dovodi kako do istezanja i slabljenja, tako i do pucanja mišića vaginalnog kanala i vaginalne regije.
Kao posledica javlja se oslabljenost (insufijencija) vaginalnog kanala i vaginalne regije, što može dovesti do osećaja proširenosti vaginalnog kanala, smanjene ili potpunog nedostatka seksualne osetljivosti.
– Kod prolapsa, skoro svi genitalni organi žene, zajedno sa mokraćnom bešikom, uretrom, ureterima i rektumom napuštaju svoj normalni položaj u maloj karlici i spuštaju se manje ili više prema vaginalnom izlazu, a često i izvan njega, sve u zavisnosti od stepena oštećenja.
Postovani,sve je lepo objasnjeno ali mene interesuje da li mi mozete pomoci i u mom stanju pocetni prolaps mokracne besike bez drugih propratnih stvari,imam 55 godina
hvala,